SZEGHALMI KÖZKINCSKEREKASZTAL
3 PROJEKTJÉNEK MEGVALÓSÍTÁSI TERVE
1. Az információs és kommunikációs kultúra fejlesztése:
A szeghalmi Kistérség kulturális életét, a kultúrához való hozzáférés esélyegyenlőségét kedvezően befolyásolná a kommunikációs kultúra fejlesztése, kiemelten kezelve a helyi sajátosságokhoz és a XXI. századi elvárásokhoz történő igazodást.
1.1. A lakossági információs források bővítése
A kultúraközvetítésben megjelenő szolgáltatók jelentős része nem rendelkezik saját honlappal és a település honlapján is általában csak az elérhetőség szerepel. A kistérség minden településén a nagyságához és a helyi szubjektív és objektív feltételekhez igazodóan ki kell alakítani az információközvetítés online módját. Ennek megvalósulási formája lehet az önálló honlap vagy a település honlapján elhelyezett menüpont az átlinkelhetőség megoldásával.
A tartalmat tekintve rendező elv:
-
állampolgárok számára fontos települési szolgáltatók címlistája, elérhetősége, tevékenysége
-
települési értéktár, amely teljes körű és nem csak a kultúrához köthető értékeket tartalmazza
-
települési rendezvénynaptár
-
idegenforgalmi látványosságok
-
a kultúra közvetítéssel foglalkozó szervezet, intézmény tevékenységeinek szolgáltatásának bemutatása
-
saját éves rendezvénynaptár
-
aktualitások
Minden kultúraközvetítéssel foglalkozó szervezetnek szükségszerű egy saját kommunikáció terv kidolgozása, a mely a lokális értékekhez igazodik, tartalmazza a gyakorlatot, de új XXI. századi elvárásokhoz igazodó módszereket is tartalmaz. (pl.: partnerei számára digitális hírlevelet küld, nagyobb rendezvények kapcsán médiatámogatói megállapodást köt a helyi televízióval és rádióval, sajtótájékoztatókat szervez stb.)
1.2. A helyi hagyományos és elektronikus sajtó fejlesztése
Az információtovábbítás hagyományos formája a helyi újság, amely a lakosság, különösen az idősebb korosztály körében kedvelt forma, mivel róluk, ismerőseikről, mindennapi életükről szól. Napjaikban ez egy helyi társadalom összetartozásának egyik legmarkánsabb eleme lehet. A kistérségben azokon a településeken, ahol nincs a kultúraközvetítő intézmények a helyi önkormányzattal együttműködve célszerű a legegyszerűbb, de esztétikus formához a forrásokat megteremteni és elindítani.
Amennyiben jelentős az egy háztartásra eső internet hozzáférések száma és általánossá vált a használata, akkor az elektronikus hírlevél egy színesebb alternatívát kínál.
1.3. A kistérségi kommunikáció fejlesztése
A kistérségben az információ áramlása nem megfelelő, sem az összefogásban érdekelt önkormányzatok sem a lakosság irányába, így a kistérségi összefogásban rejlő lehetőségek kihasználása nem megfelelő. A települési önkormányzatok közötti koordináció hatékonyságát növelheti a kistérségi kulturális stratégia, amelynek bemutatását célszerű egy sajtótájékoztatóval egybekötni.
A közös rendezvények tervezése, az egymás településein történő bemutatkozás egy interaktív kommunikációs lehetőség, amelyet a térségben található településeknek célszerű kihasználni.
Erre egy évekre lebontott települési rendezvényekhez igazodó programsorozat kidolgozása javasolt.
A kistérségi kommunikáció folyamatos működtetésének eleme a „közkincs kerekasztal”, amely személyes találkozások révén a koordináció leghatékonyabb formája, ezért hosszú távú működtetése szükségszerű.
2. Az épített és szellemi örökséghez kapcsolódó tevékenységek fejlesztése a helyi identitás erősítése érdekében.
Örökség megbecsülése, őrzése hozzájárul az új generációk nemzeti hovatartozásának, nemzeti azonosság tudatának kialakításához, az ország eltartó képességéhez, a vidék versenyképességének javításához.Az identitás tudat kialakulásának legfontosabb eleme, hogy ismerjük mindazon értékeket, amelyek körülvesznek bennünket.
2.1. A települési hagyományok és épített örökségek feltárásának ösztönzése
A térség értékeinek átfogó, egységes szempontok szerint összegyűjtése mindenképpen szükségszerű, ide tartoznak a térség helytörténeti, építészeti, természeti értékei hagyományai gazdasági és kulturális téren egyaránt.
Közreadásuk digitális és nyomtatott kiadvány formájában lehetővé teszi, hogy a térségben élők megismerhessék szűkebb környezetüket.
A lokális értékek tudatos őrzése mellett kiemelkedő szerepet kell, hogy kapjon bemutatásuk, annál is inkább, mert erre az utóbbi időben senki nem fektetett kellő hangsúlyt, a felnövekvő nemzedékek nem ismerik saját településüket, környéküket.
A térség hagyományait, épített örökségét természeti kincseit bemutató rendezvénysorozatok szervezésével: Sárréti Fesztivál, Sárréti Kastély Napok, Sárréti templomok hétvégéje, kunhalom túra stb. kell a térségben élők figyelmét felhívni a környezetükben fellelhető értékekre.
2.2. A feltárt hagyományok feldolgozásának és közreadásának ösztönzése
A kistérségben élők lokális kötődését erősítené, ha a helytörténeti kutatások eredményeit a térségben negyedévente megjelenő hírlevélben közzétennék.
A Szeghalmi Kistérség egyik irodalomtörténeti büszkesége a Sinka Emlékszoba Vésztőn. Sinka István a magyar népi írók mozgalmának egyik kiemelkedő személyisége volt így méltán kapcsolódhatna Vésztő nevéhez egy olyan kutatás, amely hosszútávon a népi írók múzeumának létrehozásához vezet egyúttal tudományos hátteret teremtve a népi írók szoborparkjának. Az irodalomtörténeti értékek feltárása olyan programok generálását tenné lehetővé, amelyek szervesen kötődnek a térséghez.
3.Bucsa–Ecsegfalva–Kertészsziget tekintetében a közművelődési együttműködés lehetőségeinek jobb kihasználása
A térségben viszonylagos közelségben, hasonló lélekszámmal rendelkező, hasonló gondokkal küszködő három községben korábban is voltak az együttműködést serkentő kezdeményezések, a települési igazgatási összefogás körjegyzőség működtetése révén létezik.
Azonos problémák között élő emberek számára a találkozás, segíthet a kiutat jelentő megoldások indukálásában.
A három település lakosainak számára egy közösségfejlesztő projekt kiindulási alapot adhat, elemei:
-
helyzetfeltárás helyi fiatalok összefogásával
-
egy együttműködést generáló munkacsoport létrehozása a három község aktivitásra hajlandó lakosaiból
-
közös programok szervezése a határban, kopjafaállítás, szekércsapatok találkozója
-
építsünk kemencét a három községben projekt megvalósítása.
|